HAKKIMIZDA

Reinigung_DS_35_app_01_720x220

TEMİZLİKTE ÜST DÜZEY PERFORMANS

Alfred Kärcher – yenilikçi ve girişimci
Alfred Kärcher, sanayileşmenin başlangıcından bu yana Robert Bosch, Gottlieb Daimler ve Count Zeppelin gibi isimler ile birlikte Württemberg'in ilerlemesine büyük katkıda bulunmuş mucit ve girişimcilerden biridir. Kärcher, kendini fikirlerini hayata geçirmeye adamıştır.

I1924 yılında, o zamanlar 23 yaşında olan Kärcher, Stuttgart Teknik Üniversitesinden mezun olur ve babasının şirketinde çalışmaya başlar. 1935 yılında mühendis Kärcher, ısıtma teknolojisinde kendi ürün fikirlerini geliştirmek ve bunları pazara sürmek amacıyla Stuttgart-Bad Cannstatt'ta kendi şirketini kurar. Alfred Kärcher, kendi patentiyle çelik tavlamak ve hafif alaşım sertleştirmek için "Kärcher tuz banyosu fırını"nı üretir.

1939 yılında şirket bugün hala şirket merkezinin bulunduğu Winnenden'a taşınır. Bu yılda şirket uçak motorları için ön ısıtma ocakları ve kabin ısıtıcıları üretmektedir. 2. Dünya Savaşının sonunda şirket el arabası, dairesel fırın ve römork gibi acil günlük ihtiyaçları karşılayacak ürünlerin üretimine konsantre olur.

Temizlik teknolojisine giriş
Alfred Kärcher temizlik teknolojisine ilk girişini Avrupa'nın ilk sıcak basınçlı yıkama makinesinin (DS 350) üretimiyle yapar. Su ısıtma sisteminin tasarımı o kadar ileri görüşlüdür ki bugün hala tüm brülörlerin temelinde bu tasarım yatar.

Alfred Kärcher, 17 Eylül 1959 yılında 58 yaşındayken hayatını kaybetti. Kärcher'in eşi tüm yönetim sorumluluğunu üstüne alarak şirketi 30 yıl boyunca yönetti. Bugün bu sorumluluğu Kärcher'in çocukları Johannes Kärcher ve Susanne Zimmermann von Siefart taşımaktadır.

Uluslararasılaşma
1962 yılında Kärcher yurtdışındaki ilk iştirakini Fransa'da kurar. Bu iştiraki sonradan Avusturya ve İsviçre takip eder. Bu gelişmelerden sonra uluslararasılaşma süreklilik kazanır. 1975 yılında Kärcher Brezilya'da fabrika açar ve sonraki 10 yıl içerisinde Kuzey Amerika, Africa ve Avustralya kıtalarında 16 distribütörle anlaşır. 2008 yılında Kärcher, 41 ülkede kendi iştirakleriyle temsil edilen ve gelirinin %85'ini yabancı ülkelerden elde eden bir firma konumuna gelmiştir. 190'ın üzerinde ülkede kurulu 40000 servis merkezi kesintisiz müşteri servisini mümkün kılar.

Yenilikçilikle büyüme
1974 yılında Kärcher yüksek basınçlı yıkama makineleri üretimine konsantre olur. Bu dönemde makinelerin rengi maviden bugün tüm dünyada bilinen Kärcher sarısına dönüştürülür. 1980 yılında şirket üretim hattını lojistik ve binalarda kullanılabilecek genel temizlik ürünleri üretmek için genişletir. Islak-kuru vakum makineleri, süpürücüler, zemin temizleme makineleri, araç yıkama sistemleri, buharlı temizlik makineleri, deterjanlar, içme suyu ve atık su arıtma tesisleri aşama aşama ürün karmasına katılır.

Kärcher tarihinin dönüm noktalarından biri de ilk ev tipi taşınabilir basınçlı yıkama makinesi HD 555'in 1984 yılında pazara girişidir. 1993 yılında ürün karmasına ev tipi iç alan ürünleri de eklenmiştir. O günden bu yana Kärcher ev için buharlı temizlik makineleri ve elektrikli süpürgelerin de üretimini yapmaktadır. 2003 yılında dünyanın ilk otonom süpürücü robotu RoboCleaner RC 3000 modelinin lansmanı yapıldı. 2007 yılında ise Kärcher yepyeni bir iş grubu olan bahçe ekipmanları sektörüne girer ve sulama pompaları, hidroforlar ve sulama sistemleri gibi ürünlerin üretimine başlar.

1986 yılında Kärcher, profesyonel segment zemin temizleme makineleri için üretilen rulo fırça teknolojisinin lideri olur. 1995 yılında üretilen kir sökücü meme ile basınçlı yıkama makinesinin temizlik etkinliği neredeyse ikiye katlanır. Profesyonel ıslak-kuru vakum makinelerinin toz emiş performansı sürekli olarak geliştirilir ve 2007 yılında yenilikçi otomatik filtre temizleme sistemi TACT pazara girer. Ayrıca dünya çapında temizlik projelerinde yeni prosesler geliştirilir. Örnek olarak Roma St. Peter meydanında toplam 25.000 m² alana denk gelen 284 adet traverten sütun, bu proje için geliştirilmiş özel bir kumlama prosesiyle temizlenir. 2009 yılının başından bu yana Kärcher, ultra yüksek basınçlı yıkama makinelerinin de satışını yapmaktadır. Bu makineler sadece temizlik yapmakla kalmaz 2500 bara ulaşan basıncı ile cephe renovasyonu ve betonun kazınmasında da kullanılabilir. Yine 2009 yılında multifonksiyonel bir belediye süpürücüsü ve su dispenseri ile farklı hedef kitlelere ulaşılmıştır.

Kärcher, dünya çapında pazar lideri
Inovasyon Kärcher'in en önemli büyüme faktörü olmaya devam etmektedir. 2008 yılından bu yana Kärcher, ev tipi basınçlı yıkama makineleri alanında dünya çapında 3 önemli yeniliğe imza atmıştır: K HC 10 hibrid teknoloji, K 2.20 4-tekerlek konsepti ve dünyanın en sessiz modelleri K 3.00 ve K 4.00. Dünya temizlik teknolojisi lideri Kärcher, gelecekte de yaratıcı ruhu, üst sınıf performansı ve inovatif çözümleriyle ayrıcalıklı konumunu koruyacaktır

 

Bu kategoride ürün bulunamadı.
E.T.C. ARDA KARCER